Servisní prohlídka Vašeho vozu před zimou

Někteří z nás jsou více či méně zdatní a servisní prohlídku před zimou by mohli zvládnout svépomocí. Nicméně, s některými úkony je ale lepší zajet do servisu.

Většina z nás, řidičů, nemá zimu moc ráda. Jezdíme za snížené viditelnosti, silnice kloužou a zatímco počasí neovlivníme, příprava auta na zimu nám může mnohdy pomoci k tomu, aby se nám v tomto období jezdilo příjemněji.

Přezutí na zimní pneumatiky je hlavním, ale určitě ne jediným z bodů zimní přípravy vozu. V zimním období bysme totiž neměli zapomínat na elektriku, jako např. seřízení světel.

Neměli bysme ani zapomínat na ověření akumulátoru, zda má dostatečnou kapacitu. Zimní období je na autobaterii náročnější, protože řidič zapíná ještě další spotřebiče, ať už je to vyhřívání sedadel, oken nebo nezávislé topení. U dieselových vozů je třeba myslet ještě na žhavení startu. Taková kontrola elektrosoustavy může odhalit spoustu další věcí, jako je například chybná funkce alternátoru.

Během servisní prohlídky je také nutné zkontrolovat schopnost chladící náplně odolávat mrazu, protože zamrzlá chladící kapalina může v nejhorším případě třeba i zničit motor.

Pokud se blíží i plánovaná výměna oleje, je vhodné zvážit, zda není dobré olej právě před zimou vyměnit. Vyjetý olej má značně zhoršené mazací schopnosti a za studena může způsobit nadměrné opotřebení motoru.

Neměli bysme také zapomenout na stěrače. Výměnu zvládne snad každý a je důležité, abysme měli vždy funkční a seřízené ostřikovače.

Pokud chcete mít auto na zimu opravdu řádně připravené, měli byste na přípravu myslet včas, aby měl autorizovaný servis na Váš vůz čas a neřešili tuto situaci s prvním sněhem na silnici.