eIDAS – elektronická identita

Elektronická identita

eIDAS

Téma elektronické identity je v poslední době stále častěji skloňováno. Nejenom proto, že se týká např. nákupů v e-shopech, komunikace s bankami, ale také v souvislosti s jednáním s veřejnou správou.

V polovině příštího roku už budeme moci konečně realizovat úplné elektronické podání. Budeme se moci nejen v rámci ČR, ale i celé EU prokazovat a identifikovat vůči orgánům veřejné správy, na dálku. Budeme moci požádat úřad o vyřízení žádosti tak, že dáme „systému“ jakési svolení, aby zkompletoval všechny potřebné podklady, které vlastní a které jsou pro takovou žádost potřeba.

Výhody elektronické občanky mohou spočívat například v tom, že by se mnohé kartičky a průkazy, kteří všichni nosíme neustále u sebe, vešly do jedné. Taková elektronická občanka by nám občanům, ale na druhé straně i úředníkům veřejné správy usnadnila život.

Bohužel však musíme stále brát v patrnost to, že identita je nejenom lehce prokazatelná, ale i lehce zcizitelná. Proto, pokud se rozhodneme pro využívání elektronického občanského průkazu, musíme si tuto malou plastovou kartičku více hlídat. Taková malá plastová kartička totiž může skýtat velké datové bohatství.